22 Kasım 2014 Cumartesi

İlk Reçine Denemem

İçimde yine karşı koyulamaz bir üretme isteği. Neyi üreteceğimi bilmiyorum. Daha önce denemediğim bir şey olmalı!! Malzemeleri alıp üst üste koyarak değil, sıfırdan üreterek. Ama nasıl? Ne? Bu ruh hali içerisindeyken sen kafayı yemişsin deseler boynumu bükerim "Evet galiba" derim. 

Bilmeden istediğim oluyor böyle. 12 yaşındayken de oluyordu. 12 yaşında bastıbacak halimle, kendimi kaybedişimi hatırlıyorum takı yapım mağazasında tek başıma. Ve kısıtlı paramla ne alsam kaç tane alsam düşüncelerimi. Sonra ne mi yaptım o boncuklarla, iplerle? Hiiiçç. Hala duruyor. Evet duruyor. Gidip Eminönüne, boncukçudan takı yapımı için aldığım malzemeler 16 yıl sonra işime yaradı.16 yıldır sakladım. Çünkü ne yapsam özgün gelmedi bana. Yaratıcı fikirlerle dolu bir insan da değilim elindeki kısıtlı malzemeler ile harikalar yaratan. Olmadı... Aradığımı bulamadığımı o zaman anlamış olmam da bir ayrıntı.

Ben çünkü sıfırdan yapacağım ama bilmediğim bir şeyler istemişim hep. Meğer derdimin dermanı reçineymiş. İngilizcesi resin. Kendisiyle yeni tanıştık. Hemen hazırladım kalıpları. Çöpçü gibi biriktirdiğim deniz kabukları, yapraklar, takı malzemeleri hepsi birleşti. Kuruduğunda şeffaf plastikimsi bir madde oluyor. Yapımı sırasında kabarcıklanmaları ve toz düşmesini engellemek gerekiyor. İlk denememde kusurlar var ama ortaya güzel bir şeyler çıkması beni mesut etti. 

İşte ilk denemem. İşte ilk sıfırdan yapım kolye uçlarım:

Birincisinde kedim Efe'nin ilk defa evine gelirken, otobüste kutuda baygınlık geçiren suratının fotoğrafı ve onun gibi poz veren annesi. Kendisi şimdi 1 buçuk yaşında sağlıklı bir delikanlı.


İkincisinde bir pelit yaprağı. Üçüncüsünde ise denizden topladığım ekstra küçük bir deniz kabuğu. Ortasında hava kabarcığı kalmış. Kalıptan çıkarıp arkasını görünce sürpriz oldu. :)Daha fazla denemeler ile heyecanımı paylaşıyor olacağım efenim. Herkese hayırlı Cumartesi akşamları. 

2 yorum:

  1. Reçineyi nerede bulabiliriz acaba ve tam olarak nasıl yapılıyor. Bir hazırlama aşaması falan var mı?

    YanıtlaSil
  2. Reçineyi 100 kat vernik ismiyle internette ve hobi marketlerde bulabilirsiniz. Kutusunun üzerinde hazırlayacağınız karışımla ilgili bilgiler de yer alır. :)

    YanıtlaSil